KJE SE NAHAJAMO

Kje smo?
Podružnična šola Šmihel se nahaja na n.v. 269 m, 5 km SZ od Žužemberka, v gručastem naselju na desnem bregu reke Krke. Do vasi vodi asfaltirana stranska cesta, ki se na Poljanah odcepi od glavne ceste Zagradec – Žužemberk.
V vasi je poleg štirirazredne podružnične šole še trgovina, gostilna, gasilski dom, najveličastnejša stavba pa je cerkev sv. Mihaela. Šmihel je središče šmihelske fare, kamor spadajo še naslednje vasi: Klečet, Drašča vas, Dešeča vas, Plešivica in Poljane.
V vasi Klečet živi in ustvarja širši javnosti znan kovač, gospod Robert Struna. V Drašči vasi je bila rojena Suhokranjska pisateljica Ivanka Mestnik, ki se še vedno rada vrača med te ljudi. Napisala je tudi zgodbico Medvedek na obisku, v kateri opisuje resničen dogodek, ki se je pripetil ravno pri naši šoli. Iz Šmihela vodi gozdna pot do Plešivice, kjer so ohranjene le še razvaline nekdanje romarske cerkve sv. Katarine.