ZGODOVINA ŠOLE

Šola skozi čas
Prvi zasilni učitelj je bil župnik Kuhelj, za njim sta poučevala mladino še organista gospod Hiti in gospod Mihael Lavrič. Zaradi pomanjkanja učil in učnih pripomočkov so se otroci naučili le brati in pisati.
Gospod župnik Indolf pa je tisti, ki si je prvi prizadeval za izgradnjo šole. Šmihelce je nagovoril, da so kupili zemljo in na lastne stroške začeli z gradnjo. Otvoritev šole je bila na nedeljo, 17. listopada, leta 1886. Šola je bila enorazrednica. Deželni svet je leta 1914 dovolil ustanovitev dvorazrednice, vendar zaradi pomanjkanja učiteljev in nezanimanja staršev do ustanovitve ni prišlo. Po prizadevanjih župnika Kmeta je bila leta 1922 ustanovljen drugi razred, kar je povzročilo prostorsko stisko in septembra 1929 je bila že slovesna otvoritev nove šole. Čeprav je bila med 2. svetovno vojno vas kar štirikrat bombardirana, je šolsko poslopje ostalo celo, inventar nepoškodovan, izgubljenih je bilo le nekaj knjig. Po vojni je bilo delo še vedno otežkočeno zaradi zamud učencev, ki zaradi hudih zim niso mogli v šolo in pomanjkanja učnih pripomočkov. Po tem času, pa je bilo stanje iz dneva v dan boljše in poučevanje in učenje prijetnejše.
Leta 2000 so zaradi prevelike koncentracije plina radona začeli s sanacijo in obnovo šole. Od septembra 2000 do marca 2001 je pouk potekal v gasilskem domu. Od marca naprej pa se učimo v prekrasni, prenovljeni in predvsem zdravi šoli. 11.5. 2001 je bila slovesno otvoritev šole, katere so se udeležili ugledni gosti, med njimi tudi takratna ministrica za šolstvo ga. Lucija Čok.

Šolski vrt z igrali