DNEVI EVROPSKE KULTURNE DEDIŠČINE

Kulturna dediščina so dobrine podedovane iz preteklosti, ki jih skupnost opredeli kot odsev in izraz svojih vrednot, identitet, verskih in drugih prepričanj, znanj in tradicij. (Wikipedija)

Projektu DNEVI EVROPSKE KULTURNE DEDIŠČINE smo se priključili tudi na naši šoli. Poudarek je bil na spoznavanju igre in igrač nekoč in danes.

V torek, 4. 10. 2016 in v sredo 5. 10. 2016, smo zato na PŠ Šmihel izvedli delavnice, v katerih smo učencem predstavili predvsem življenje otrok nekoč.

Učenci so si izdelali punčko iz cunj- enostavno a kljub temu povsem njihovo in zaradi tega s posebno vrednostjo. Nato sta sledili delavnici plesa pod vodstvom gospe Marjete Zore in delavnica starih iger pod vodstvom gospe Petre Zadel. Učenci so bili nad obema delavnicama navdušeni in upamo, da bodo pridobljeno znanje še uporabili doma, v družbi z vrstniki.

Obiskala nas je tudi babica gospa Silva Papež. Učence je popeljala v prečudovito naravo v okolici šole in jim »odprla oči.« Med sprehodom jim je pripovedovala o življenju otrok nekoč, o šoli nekoč. Bilo je težko, vendar lepo.

V sredo pa nas je obiskal krajan gospod Ivan Fabjan, mojster izdelovanja izdelkov iz ličkanja. Prikazal nam je postopek izdelave peharja iz ličkanja. Nato so se v delu preizkusili tudi otroci. Ugotovili do, da je ročno delo zahtevno in dolgotrajno. So pa na koncu izdelki lepi, trpežni in uporabni.

Kulturna dediščina je pravo bogastvo. Prav je, da jo ohranjamo tudi mi.